Jak zmienić skrzynię biegów w samochodzie

Skrzynia biegów to mechaniczny sposób przenoszenia energii z jednego urządzenia na drugie. Jest niezbędnym składnikiem

Skrzynia biegów to mechaniczny sposób przenoszenia energii z jednego urządzenia na drugie. Jest niezbędnym składnikiem samochodu. Posiada system metalowych kół zębatych, które zazębiają się ze sobą i bezpośrednio zwiększają moment obrotowy oraz zmniejszają lub zwiększają prędkość w samochodzie. Na ogół działają one ze specjalnym olejem przekładniowym, który zmniejsza tarcie między metalowymi kołami zębatymi, zapewniając dłuższą żywotność. Nowoczesne skrzynie wytrzymują wiele lat, ale w zależności od rodzaju jazdy mogą wytrzymać dłużej lub zużyć się. Wszystkie posiadają sprzęgło, które jest płytką, która jest zsynchronizowana z biegami w celu ułatwienia zmiany biegów.

Ta tarcza lub sprzęgło może być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. W samochodach automatycznych zmiany biegów są zsynchronizowane z prędkością samochodu i zmieniają się automatycznie. Ale specjalna szczelina jest wymagana do biegu wstecznego lub podjazdu pod górę.

Kiedy zmienić skrzynię biegów?

Skrzynie biegów są na całe życie, ale w zależności od rodzaju jazdy mogą wymagać naprawy. W przypadku zużycia lub uszkodzenia kół zębatych jedyną opcją jest zmiana przedmiotu lub naprawa. Zmiana pudełka to kosztowna propozycja; dlatego zawsze lepiej jest go naprawić. W obu przypadkach pudełko będzie musiało zostać najpierw usunięte. Po naprawie można go ponownie zamontować. Skrzynie biegów znajdują się głównie na spodzie samochodu, gdzie się znajdują. Przeważnie będą z tyłu silnika. Wyjęcie jednego z nich nie jest łatwe i trzeba będzie schylić się pod samochód, aby wyjąć skrzynię biegów.

Narzędzia wymagane do zmiany skrzyni biegów

Przed przystąpieniem do demontażu skrzyni biegów konieczne jest posiadanie odpowiedniego zestawu narzędzi. Narzędzia te powinny być tak umieszczone, aby osoba zdejmująca skrzynię biegów miała do nich łatwy dostęp. Lepiej jest trzymać je na ściereczce olejowej blisko samochodu, w zasięgu ręki. Wymagane będą następujące narzędzia; młotek, zestaw Torx, zestawy kluczy, zestaw nasadek, luźna nakrętka dłuta do kołka, szczypce i przyjaciółka, która poda ci herbatę.

Kroki, aby zmienić skrzynię biegów

Pierwszym krokiem jest spuszczenie oleju. Można to zrobić wchodząc pod samochód i odkręcając korek spustowy skrzyni biegów. To jest na dole samochodu. Pod korkiem spustowym należy umieścić metalowe koryto do zbierania oleju przekładniowego; w przeciwnym razie cały olej rozleje się i zepsuje podłogę.

Następnym krokiem jest usunięcie przednich kół. Jest to niezbędne, aby mechanik miał swobodny i nieskrępowany dostęp do skrzynki.

Trzecim krokiem jest próba obniżenia skrzyni biegów. Odbywa się to poprzez poluzowanie nakrętek piasty wału napędowego. Będzie to wymagało pewnego wysiłku i ważne jest, aby użyć odpowiedniego klucza. Kontynuuj, usuwając śrubę zaciskową wahacza. Za pomocą młotka usuwa się wahacz przy przegubach kulowych